انتقاد از 'برخورد امنیتی' با فعالان زیست محیطی دریاچه ارومیه

معصومه ابتکار، رئیس پیشین سازمان محیط زیست ایران می‌گوید که با فعالان مدنی و محیط زیستی نباید برخورد "امنیتی" داشته باشیم.

خانم ابتکار در گفتگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، همچنین از برخورد نیروهای امنیتی با فعالان زیست محیطی که "دلسوز" دریاچه ارومیه هستند، ابراز تاسف کرد.

جواد جهانگیرزاده، نماینده ارومیه در مجلس ایران نیز به سایت خبرآنلاین گفت که "به خدا از هر صد نفر حتما ۹۹ نفر از من در مورد دریاچه ارومیه می‌پرسند و این نشان می‌دهد که مردم روی این موضوع تا چه حد حساس هستند".

آقای جهانگیرزاده همچنین از مقام‌‎های امنیتی خواست که با معترضان به خشک شدن دریاچه ارومیه برخورد نکنند.

پیشتر انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی که مقر آن در کانادا است از کشته شدن سه نفر و مجروح شدن تعداد زیادی از معترضان خشک شدن دریاچه ارومیه توسط پلیس ضد شورش خبر داده بود.

در حال حاضر به گفته مسئولان دولتی، بیش از نیمی از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع است، خشک و تبدیل به شوره زار شده است.

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که اگر دریاچه ارومیه کاملا خشک شود، تمامی کشاورزی استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و حتی اردبیل آسیب خواهد دید.

همچنین گفته می‌شود که با خشک شدن این دریاچه اوضاع به سمت بیابانی شدن پیش خواهد رفت و علاوه بر توفان نمک، شهرهای اطراف دریاچه نابود خواهد شد.