پژاک:اعلام آتش بس می‌کنیم

حزب حیات آزاد کردستان (پژاک)، در بیانیه رسمی که در سایت آن به چاپ رسیده اعلام کرد: "در این مرحله از جنگ ما بر مبنای مطالبه جناحهای میانجی میان ما و ایران و باور صلح جویانه تصمیم به اعلام آتش بس گرفتیم."

در پی ادامه درگیری میان نیروهای سپاه پاسداران و پژاک این سازمان در بیانیه خود همچین افزود: "بر این مبنا اگر دولت ایران این تصمیم ما را قبول نموده و اعلام آتش بس نماید و آن را مبنا قرار دهد؛ این تصمیم مااز تاریخ ۵ سپتامبر ساعت ۱۲ بعد از ظهر به اجرا درخواهد آمد. در وضعیت برعکس آن در مقابل هر گونه رخداد آتیه، جمهوری اسلامی ایران مسئول خواهد بود. امیدواریم که این تصمیم مان در خدمت صلح و ثبات و حل دموکراتیک مسائل باشد."

سپاه پاسداران ایران از اواخر تیر ماه با اجرای عملیات گسترده‌ای در شمال غرب این کشور، اعضای گروه پژاک را هدف قرار داده است.

مقامات حزب آزاد کردستان می‌گویند: "پژاک یک حزب سیاسی است که با هدف ایجاد تغییرات اساسی در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور تاسیس شده است. اگر کردها تحت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و یا عرف بین‌المللی از حقوق قانونی خود برخوردار بودند، دلیلی وجود نداشت که برای دفاع از موجودیت خود در برابر سبعیت جمهوری اسلامی دست به اسلحه ببرند".

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی گروه پژاک را، مانند برخی دیگر از گروه های مخالف، یک سازمان تروریستی تحت حمایت آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورهای غربی دانسته و در گذشته، افرادی با اتهام عضویت، حمایت و یا تبلیغات به نفع این گروه در ایران محاکمه و اعدام شده اند.