سپاه در واکنش به پژاک: آتش‌بس مفهومی ندارد

در پی اعلام آتش‌بس از سوی پژاک (حزب حیات آزاد کردستان)،حمید احمدی سخنگوی سپاه پاسداران در عملیات شمال غرب ایران با رد درخواست آتش‌بس اعلام کرد: "خواسته ما این است که آنها ابتدا مرزهای ما را ترک کنند و در حال حاضر آتش‌بس مفهومی ندارد."

آقای احمدی با اشاره به بیانیه منتشر شده از سوی پژاک افزود:" این بیانیه به هیچ‌وجه کامل و واضح نیست، البته حکومت اقلیم کردستان اعلام کرده است که آنها امروز طی کنفرانسی اعلام می‌کنند که نیروهایشان را از ایران خارج خواهند کرد که در این صورت شاید پاسخی به آنها داده شود و راه صحبت باز شود اما تا کنون سپاه به هیچ‌وجه به این درخواست آنها پاسخ نداده است."

پژاک در بیانیه رسمی خود که روز گذشته منتشر کرد درخواست آتش‌بس داده و اعلام کرد:"بر این مبنا اگر دولت ایران این تصمیم ما را قبول نموده و اعلام آتش بس نماید و آن را مبنا قرار دهد؛ این تصمیم مااز تاریخ ۵ سپتامبر ساعت ۱۲ بعد از ظهر به اجرا درخواهد آمد. در وضعیت برعکس آن در مقابل هر گونه رخداد آتیه، جمهوری اسلامی ایران مسئول خواهد بود. امیدواریم که این تصمیم مان در خدمت صلح و ثبات و حل دموکراتیک مسائل باشد."

سپاه پاسداران ایران از اواخر تیر ماه با اجرای عملیات گسترده‌ای در شمال غرب این کشور، اعضای گروه پژاک را هدف قرار داده است.

مقامات حزب آزاد کردستان می‌گویند: "پژاک یک حزب سیاسی است که با هدف ایجاد تغییرات اساسی در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور تاسیس شده است. اگر کردها تحت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و یا عرف بین‌المللی از حقوق قانونی خود برخوردار بودند، دلیلی وجود نداشت که برای دفاع از موجودیت خود در برابر سبعیت جمهوری اسلامی دست به اسلحه ببرند".

این در حالی است که مقام های جمهوری اسلامی گروه پژاک را مانند برخی دیگر از گروه های مخالف، یک سازمان تروریستی تحت حمایت آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورهای غربی دانسته و در گذشته، افرادی به اتهام عضویت، حمایت و یا تبلیغات به نفع این گروه در ایران محاکمه و اعدام شده اند.