رئیس دیوان عدالت اداری ایران: قضات لجبازی نکنند

محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری ایران از قضات خواست که با پرهیز از "لجبازی" در آرای خود، به "تبادل نظر، رایزنی و مشورت در کار" بپردازند.

به گزارش سایت دیوان عدالت اداری، آقای منتظری ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) در جمع اعضای هیات عمومی این دیوان گفت: "گاهی قضات گمان می‌کنند که چون قاضی هستند و قاضی نیز مستقل است و کسی نمی‌تواند تکلیف کند که فلان رای را بدهد یا ندهد، [باید] فهم خود را مبنا قرار بدهند و متاسفانه بر آن، ولو آنکه خلافش ثابت شود،‌ اصرار بورزند... که اصلا جایز نیست".

در گزارش اظهارات محمدجعفر منتظری، توضیح بیشتری در مورد مصادیق مورد نظر این مقام قضایی در مورد "لجبازی" قضات ذکر نشده است.

خبر توصیه های آقای منتظری به قضات در حالی منتشر شده است که در گذشته، عده ای از منتقدان قوه قضائیه آن را به عدم استقلال و تاثیر پذیری از افراد و نهادهای خارج از این قوه متهم کرده اند.

این مقام قضایی در بخش دیگری از سخنان خود گفته است: "گاهی افرادی در جامعه با توجه به اینکه در فلان مقام و جایگاه قرار دارند، حرفی می‌زنند یا اظهار نظری می‌کنند که درست نیست و در مواجهه با یادآوری و تذکر دیگران مبنی بر نادرستی این اظهارات مقاومت می‌کنند و نمی‌پذیرند."

وی از جمله عواقب چنین رفتاری در صاحب‌منصبان را "ایجاد گرفتاری برای ملت و مملکت" دانسته و تاکید کرده است: "در مسایل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از این جنس فراوان است."