دفاع مجدد احمدی‌نژاد از افزایش یارانه‌ها

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران بار دیگر بر امکان پذیر بودن سه برابر شدن میزان یارانه های نقدی تاکید کرد.

آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه ۲۳ شهریور در اردبیل گفت: "بنده گفتم یارانه ها را سه برابر کنیم، اما برخی این را منفی می دانند، باید پرسید چرا ناراحت هستند و نمی خواهند گام های بعدی یارانه ها اجرا شود."

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس جمهوری ایران گفت که "فعلا توانسته ایم حدود یک سوم انرژی و برخی بخش‌ها مثل نان را در اختیار مردم قرار دهیم و با حمایت مردم گام‌های بعدی را نیز با اقتدار بر می داریم."

به گفته آقای احمدی نژاد پیش از این هم منتقدان به دولت هشدار می دادند که در صورت اجرای هدفمندی یارانه ها تورم به ۱۵۰ درصد خواهد رسید.

این در حالی است که رئیس سازمان بازرسی کل ایران روز جمعه ۱۸ شهریور گفته بود که سخن گفتن از افزایش پرداخت یارانه ها، غیر کارشناسی، ناصحیح و بدون پشتوانه مالی است.

مصطفی پورمحمدی گفته بود: "ما اعلام می کنیم حتی مبلغی که امروز به عنوان یارانه ها پرداخت می شود، منابع کافی نداشته و پرداخت ها خارج از مقیاس و معیار قانونی است."

پس از آن بود که عبدالرضا رحمانی فضلی، رئیس دیوان محاسبات کشور در روز دوشنبه ۲۱ شهریور اعلام کرد که دولت در اجرای برنامه یارانه ها تخلف کرده است.

به گفته آقای رحمانی فضلی، دولت در هشت ماه اول برنامه حذف یارانه ها نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان (۱۵ میلیارد دلار) از حساب بانک مرکزی، درآمدهای نفتی و بودجه عمومی کشور برای پرداخت یارانه نقدی هزینه کرده است.