ایران انتقاد وزیر خارجه بریتانیا را 'مداخله جویانه' دانسته است

علی آهنی، معاون وزارت امور خارجه ایران، اظهارات ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در مورد ایران را مداخله جویانه توصیف کرده و انگیزه این مقام بریتانیایی در زمینه لزوم اقدام شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی را تلاش برای انحراف افکار عمومی از برخورد پلیس بریتانیا با نا آرامی ها اخیر آن کشور دانسته است.

آقای هیگ اعتراضات مردم در برخی کشورهای خاورمیانه علیه حکومت های دیکتاتوری را نیز متاثر از "قیام میلیونها ایرانی در اعتراض به عدم برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در سال ۲۰۰۹" دانسته و به خصوص به الگو برداری مردم منطقه از معترضان ایرانی در کاربرد رسانه های اجتماعی برای اطلاع رسانی اشاره کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا از نحوه برخورد حکومت جمهوری اسلامی با مطالبات شهروندان ایران ابراز تاسف کرده و با اشاره به انقلاب های مردمی در تونس، مصر و لیبی گفته است در حالیکه حکومت های منطقه "بیدار" می شوند، رهبران ایران "در جهت مخالف" حرکت می کنند.

مقامات جمهوری اسلامی تاکید دارند که مردم منطقه به خاطر تاثیرپذیری از انقلاب اسلامی ایران در بیش از سی سال پیش اینک علیه حکومت های خود قیام کرده اند و هدف معترضان، به خصوص جوانان این کشورها برخورداری از آزادی سیاسی به معنی غربی آن نیست بلکه صرفا استقرار نظام حکومت اسلامی و دشمنی با غرب و اسرائیل است.