طرح نظارت بر نمایندگان در صحن علنی مجلس

نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی امروز سه شنبه ۲۹ شهریور بررسی جزئیات طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان را آغاز کردند.

پیش از این کلیات طرح نظارت بر نمایندگان مجلس در جلسه روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت با وجود مخالفت نمایندگان مخالف دولت و اقلیت اصلاح طلب به تصویب مجلس رسیده بود.

طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان شامل ۱۱ ماده است که در این مواد برای موضوعات و موارد مختلف و از جمله آنچه "تخلفات و یا عدم رعایت شئون نمایندگی" نامیده شده، جرایمی مانند تذکر شفاهی و یا تذکر کتبی و همچنین لغو اعتبارنامه نماینده در نظر گرفته شده است.

بر اساس این طرح میزان نظارت بر رفتار و عملکرد نمایندگان مجلس افزایش یافته و معیار تعیین صلاحیت آنان در دورهای بعدی خواهد بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس دیروز گفته بود که این طرح با تصویب نهائی در مجلس و تایید شورای نگهبان در زمان باقی مانده از عمر مجلس هشتم اجرا خواهد شد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران سال گذشته خورشیدی در جریان دیدار با نمایندگان، خواستار نظارت نمایندگان برعملکرد یکدیگر شده بود. رهبر ایران خطاب به نمایندگان مجلس گفته بود "باید یک ساز و کار نظارتی در مجلس تعریف کنید که اگر کسی در مقام نمایندگی کوتاهی یا سوء استفاده کرد، بتوانید او را مواخذه کنید."

نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است در اسفند ماه سالجاری، برگزار شود و به نظر می رسد که برخی از نمایندگان با هدف جلب حمایت رای دهندگان و مقام های حکومتی دست به تصویب طرح ها و اقداماتی زده اند که زمینه تایید صلاحیت و شرکت آنها را در رقابت های انتخاباتی فراهم کند.