ایران انتقاد اتحادیه اروپا از بازداشت سلطانی و ستوده را رد کرد

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه، انتقاد کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در انتقاد از بازداشت عبدالفتاح سلطانی و نسرین ستوده، دو تن از فعالان حقوق بشر در ایران به دلیل اتهامات سیاسی را رد کرده است.

آقای مهمانپرست انتقاد اتحادیه اروپا از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را "استفاده ابزاری" از حقوق بشر دانسته و گفته است که این اتحادیه به جای طرح مسایل مربوط به ایران، بهتر است وضعیت حقوق بشر در کشورهای اروپایی به خصوص بریتانیا را مورد توجه قرار دهد.

در تابستان سال جاری، یک مرد سیاهپوست مظنون به ارتباط با گروه های تبهکار هنگام دستگیری در لندن به ضرب گلوله پلیس کشته شد که تجمع های اعتراضی را در پی آورد.

در روزهای بعد، شورش هایی در نقاطی از لندن و شهرهای دیگر روی داد که چند روز به طول انجامید و عمدتا شامل حمله به فروشگاه ها و غارت اجناس بود که چندین نفر در جریان آن بازداشت شدند و پلیس نیز با مراجعه به خانه کسانی که مرتکب غارت فروشگاه ها شده بودند، دهها تن دیگر را همراه با اموال غارت شده دستگیر و تعدادی از آنان را زندانی کرد.

تا کنون شماری از بازداشت شدگان محاکمه و چندین تن به مجازات زندان محکوم شده اند که انتقاد دولت ایران را به دنبال داشته و برخی از حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر در بریتانیا نیز بعضی از این احکام را سختگیرانه دانسته و از آنها انتقاد کرده اند.

جمهوری اسلامی حوادث تابستان سال جاری در بریتانیا را مصداق نقض حقوق بشر دانسته اما مدافعان حقوق بشر تاکید داشته اند که حتی اگر مواردی از نقض حقوق بشر در کشورهای پیشرفته هم مشاهده شود این موارد توجیه کننده نقض فاحش حقوق شهروندان در سایر کشورها نیست.