کشف 'مگاویروس ها' در اقیانوس

مگاویروس حق نشر عکس n
Image caption این ویروس از رکورددار قبلی که در سال 1993 کشف شده بود بزرگتر است

کشف بزرگترین ویروس جهان در آب های شیلی با بیش از هزار ژن دانشمندان را شگفت زده کرده است.

نقشه ژنتیکی این ویروس به نام "مگاویروس چیلنسیس" شش و نیم بار بزرگتر از کد دی ان ای رکورد دار قبلی به نام "میمی ویروس" است که در سال ۱۹۹۲ پیدا شد.

این ویروس تازه ۱۰ تا ۲۰ بار بزرگتر از ویروس های متوسط است.

قطر این ذرات تقریبا هفت دهم میکرومتر است.

دانشمندان به نشریه علمی "پی ان اِ اس" گفتند که این ویروس احتمالا آمیب ها را که آزادانه در دریا شناور هستند آلوده می کنند.

ژان میشل کلاوری از دانشگاه اکس_مارسی در شهر مارسی فرانسه توضیح داد: "مگاویروس از بعضی باکتری ها بزرگتر است. برای دیدن آن به یک میکروسکوپ الکترونی نیازی نیست. می شود آن را با یک میکروسکوپ نوری معمولی هم دید."

ویروس ها برخلاف باکتری ها نمی توانند خود به خود تکثیر شوند و برای تکثیر باید به یک سلول میزبان نفوذ کنند.

مگاویروس هم مثل میمی ویروس از بیرون ساختاری پرز مانند دارد که احتمالا باعث جذب آمیب هایی می شود که در پی صید باکتری هایی با ظاهری مشابه هستند.

مطالعه دی ان ای این ویروس عظیم نشان می دهد که بیش از هزار ژن دارد که از آن برای تکثیر - پس از ورود به سلول میزبان - استفاده می کند.

مگاویروس در آب های لاس کروسس در بخش میانی شیلی پیدا شد. این جزو موادی بود که در یک پژوهش بیولوژیکی از اقیانوس جمع آوری شدند.

پروفسور کلاوری گفت که این شیوه تازه ای برای انجام تحقیقات ویروس شناسی است.

او گفت: "تا پیش از این ما فقط در پی کشف ویروس ها بودیم چون باعث بیماری در انسان، حیوانات یا گیاهان می شدند. اما اکنون شاخه ای را معرفی کرده ایم که شاید بشود آن را ویروس شناسی زیست محیطی خواند و همه جا دنبال ویروس ها هستیم."

"ما به دریاچه ها، دریاها و اقیانوس می رویم، آب را برمی داریم و فیلتر می کنیم. سعی می کنیم ویروس را الک کنیم."

به طور کلی علاقه بیشتری به ویروس های اقیانوسی وجود دارد زیرا آنها تاثیری عمده بر جمعیت پلانکتون ها دارند؛ موجودات میکروسکوپی که اساس بسیاری از زنجیره های غذایی در دریاها را تشکیل می دهد.

ویروس ها همچنین فایده دیگری هم در زمینه چرخه های ژئوشیمیایی زمین دارند.

پلانکتون هایی که در اثر ویروسی شدن از بین می روند به اعماق دریاها نزول می کنند و کربن آنها به دام می افتد.

مطالب مرتبط