ایران قرارداد با چین را در میدان پارس شمالی تعلیق کرد

موسی سوری، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از تعلیق قرارداد یک پیمانکار چینی در طرح توسعه میدان پارس شمالی خبر داده است.

آقای سوری به خبرگزاری مهر گفته است که تصمیم گیری برای فعالیت چینی‌ها در پارس شمالی "منوط به تحرک و نوع فعالیت آنها در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است."

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس گفته است که در حال حاضر اولویت و سیاست وزرات نفت ایران توسعه میادین مشترک با دیگر کشورها به خصوص میدان گازی پارس جنوبی است.

میدان گازی پارس شمالی که قرارداد فعالیت یک شرکت چینی در آن معلق شده، در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی بوشهر و در سواحل خلیج فارس قرار دارد و ۵۹ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی ذخیره دارد.

این میدان گازی متعلق به ایران است اما میدان گازی پارس جنوبی که ایران فعالیت پیمانکاری چینی منوط به تحرک در آن کرده، یکی از بزرگترین میادین گازی جهان و یک میدان مشترک میان ایران و قطر است.

این میدان در خلیج فارس و مابین آبهای سرزمینی ایران و قطر واقع شده‌است. پس از خروج شرکت نفتی توتال از فعالیت در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، از نزدیک به دو سال پیش شرکت ملی نفت چین جایگزین آن شده است.

برخی از کارشناسان انرژی می گویند که افزایش بهره برداری ایران از سهم خود در میدان گازی پارس جنوبی به دلیل ضعف ساختار و تشدید آن توسط تحریم های بین المللی که سرمایه گذاری خارجی را با محدودیت ها متعددی رو به رو کرده، به کندی صورت می گیرد.

در مقابل قطر با جذب سرمایه خارجی و به کارگیری پیشرفته ترین فن آوری روز در حال استخراج از این میدان گازی است که می تواند بر سهم ایران از میزان قابل استخراج گاز تاثیر منفی بگذارد.

مقام های وزارت نفت ایران می گویند برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق ایران، توسعه میدان های مشترک انرژی را در اولویت قرار داده اند.