'طرح ترور در آمریکا با اعتراضات انتخاباتی ایران ارتباط دارد'

سناتور جان مک کین، رقیب باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است که توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن حاصل بی اعتنایی باراک اوباما به اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ در ایران است.

آقای مک کین افزوده است که در آن زمان، آقای اوباما شعار تظاهرکنندگان را که می گفتند "اوباما، یا با اونها یا با ما" نادیده گرفت با این استدلال که نمی خواهد فرصت گفتگو با مقامات ایرانی را از دست بدهد و به این ترتیب، امکان بروز تحولات اساسی در ایران را از میان برد.

جان مک کین جمهوری اسلامی را به حمایت از گروه های تندرو و دخالت در کشورهای منطقه با هدف کسب "هژمونی ایرانی" متهم کرد و توطئه قتل سفیر سعودی را نیز، که به گفته او در نهایت بی کفایتی طراحی شده بود، بخشی از تلاش در این راستا دانست.

در مورد اتهام ارتباط مقامات جمهوری اسلامی با این طرح، آقای مک کین اظهار داشت که نمی تواند مطمئن باشد که محمود احمدی نژاد در این طرح دست داشته اما افزود که فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران مستقیما با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تماس است.

مقامات جمهوری اسلامی هرگونه ارتباط نهادهای حکومتی با طرح ترور سفیر سعودی را به شدت تکذیب و دولت آمریکا را متهم کرده اند که این داستان را جعل کرده تا افکار عمومی را از تظاهرات موسوم به اعتراض وال استریت منحرف کند.