هیگ: اتحادیه اروپا تحریم‌‌های جدید علیه ایران را بررسی می‌کند

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، به خبرگزاری رویترز گفته است که در پی تصمیم دولت این کشور به تحریم پنج شهروند ایرانی به اتهام ارتباط با توطئه ترور سفیر سعودی در آمریکا، از اتحادیه اروپا نیز خواسته است تنبیه های مشابهی را علیه این افراد اتخاذ کند.

این پنج نفر عبارتند از منصور ارباب سیر، متهم اصلی توطئه ترور که در آمریکا در بازداشت است، غلام شکوری، متهم به همدستی با او که ظاهرا در ایران است، فرمانده نیروی قدس و دو تن دیگر از مقامات سپاه پاسداران که پیشتر توسط ایالات متحده در همین ارتباط تحریم شده اند.

آقای هیگ افزوده است که بریتانیا دومین کشوری است که این افراد را به خاطر ارتباط با توطئه ترور هدف تحریم قرار می دهد و گفته است که این افراد حق ورود به خاک بریتانیا و عملیات اقتصادی و مالی در این کشور را ندارند و اموال آنان در بریتانیا نیز مسدود می شود.

کوتاه مدتی پس از تصمیم بریتانیا، رسانه های کانادایی نیز از تصمیم دولت این کشور به تحریم پنج نفر در ارتباط با توطئه ترور سفیر سعودی در واشنگتن خبر دادند.

همزمان، سفارت ایران در لندن اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در تکذیب اتهام ارتباط نهادهای حکومتی این کشور با برنامه ای برای قتل سفیر سعودی در آمریکا را منتشر کرده که ایالات متحده را هم به توطئه برای تفرقه افکنی بین ایران و عربستان متهم ساخته اند.