اعتراض ایران به آذربایجان برای کشته شدن مرزبان ایرانی

وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر جمهوری آذربایجان، نسبت به اقدام مرزبانان آن کشور در تیراندازی و کشتن یک سرباز مرزبانی جمهوری اسلامی اعتراض کرده و این اقدام را خلاف مقررات بین المللی، توافقات دوجانبه و اصول حسن همجواری دانسته و خواستار مجازات عاملان این اقدام شده است.

روز گذشته، یک خبرگزاری خصوصی آذربایجان گزارش کرد که "فردی با لباس نظامی" که از مرز ایران وارد خاک آن کشور شده بود با شلیک گلوله مرزبانان آذربایجان کشته شده است هر چند منابع خبری داخلی جمهوری اسلامی تا ساعاتی پس از پخش این خبر در رسانه های خارجی، در این مورد گزارشی منتشر نکردند.

ساعاتی بعد، خبرگزاری مهر به نقل از فرمانده مرزبانی استان اردبیل گفت که فرد کشته شده از ماموران پاسگاه دیده بانی فیروزآباد شهرستان پارس آباد در این استان بود و به اشتباه، از خط مرزی عبور کرده بود و در حالیکه اسلحه ای هم همراه نداشت، هدف تیراندازی مرزبانان آذربایجان قرار گرفت و کشته شد.

وی گفت که سربازی که در این حادثه جان خود را از دست داد هجده سال سن داشت و اهل استان لرستان بود و افزود که این حادثه روز چهارشنبه رخ داد اما "بررسی دقیق موضوع از سوی کارشناسان و بازرسان و نیز عدم التهاب فضای جامعه را مهمترین علت غیر رسانه ای شدن آن بر شمرد."