ایران 'خواستار عذرخواهی رسمی دولت آمریکا شد'

شبکه خبری ان بی سی آمریکا به نقل از "یک منبع دیپلماتیک ایرانی" گفته است که جمهوری اسلامی طی نامه ای به مقامات آمریکایی، خواستار عذرخواهی علنی آن کشور از دولت ایران و نیروی قدس سپاه پاسداران به خاطر متهم کردن این نهاد نظامی به طراحی توطئه ترور سفیر سعودی و دریافت غرامت به خاطر این اتهام شده است.

به گفته این منبع دیپلماتیک، که خواسته است نام او فاش نشود، دولت ایران در این نامه ایالات متحده را متهم کرده است که "فریبکاری را به عنوان یک وسیله سیاسی دایم" به کار می گیرد و به عنوان نمونه، از حمله نظامی به عراق با استناد به "اطلاعات جعلی" نام برده است.

به گزارش ان بی سی، یک کارمند وزارت خارجه ایالات متحده تایید کرده است که روز یکشنبه، نامه ای از ایران دریافت شده اما در مورد محتوای این نامه اینکه خطاب به چه مقامی ارسال شده اظهار نظری نکرده هرچند افزوده است که در مورد ماجرای ترور سفیر سعودی، مقامات آمریکایی و ایرانی تماس هایی در جریان است.

بیست روز پیش، مقامات قضایی ایالات متحده اعلام کردند که یک مرد دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی را به اتهام توطئه برای ترور سفیر عربستان سعودی بازداشت کرده اند و در پی آن، دولت آمریکا یک رشته تحریم های جدید را علیه ایران وضع کرد.