سقوط بازارهای مالی در پی اعلام رفراندوم در یونان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

به دنبال اعلام تصمیم دولت یونان مبنی بر برگزاری همه پرسی در مورد پذیرش یا رد یک بسته کمک مالی جدید برای نجات این کشور از بحران مالی، ارزش سهام در بازارهای مالی اروپا سقوط کرده است.

رهبران کشورهای عضو حوزه یورو هفته پیش در مورد چشم پوشی از نیمی از بدهی یونان و همچنین تقویت صندوق کمک به خروج از بحران حوزه یورو به توافق رسیدند.

اما تصمیم یونان در مورد برگزاری همه پرسی، عملی شدن این طرح را با تردید همراه کرده است.

به دنبال اعلام این تصمیم دولت یونان شاخص سهام فوتسی ۱۰۰ لندن ۲.۶ درصد افت کرد و دکس فرانکفورت ۴.۲ درصد و کک ۴۰ پاریس ۲.۵ درصد کاهش یافت.

پیشتر بازارهای آسیایی هم در پایان روز کاری شاهد افت شاخص ارزش سهام خود بودند. ارزش شاخص نیکی ژاپن کاهشی ۱.۷ درصدی داشت و ارزش شاخص سهام هنگ سنگ در هنگ کنگ هم ۲.۵ درصد افت کرد.

قرار است آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و نیکلا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه برای بررسی موضوع برگزاری همه پرسی در یونان تلفنی گفتگو کنند.

رای اعتماد

احزاب مخالف دولت یونان، جورج پاپاندرئو نخست وزیر این کشور را به اتخاذ تصمیماتی خطرناک متهم کرده و خواستار برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام شده اند.

آنتونیس ساماراس، رهبر حزب محافظه کار یونان گفت که "برگزاری انتخابات یک نیاز ملی است"، و افزود آقای پاپاندرئو عضویت یونان در اتحادیه اروپا را به خطر انداخته است.

قرار است روز جمعه پارلمان یونان برای دادن رای اعتماد به نخست وزیر این کشور جلسه ای را برگزار کند.

این در حالی است که ۶ نفر از اعضای برجسته حزب پاسوک، حزب حاکم یونان، خواستار استعفای جورج پاپاندرئو شده اند و یکی از نمایندگان پاسوک هم در اقدامی اعتراضی از این حزب جدا شده و اکنون به عنوان نماینده ای مستقل در پارلمان حضور دارد.

به این ترتیب تعداد نمایندگان حزب حاکم که تا به حال از ۳۰۰ کرسی پارلمان ۱۵۳ کرسی را در اختیار داشت، به ۱۵۲ نفر کاهش می یابد.

آقای پاپاندرئو در عین حال علاوه بر شورش و مخالفت در میان اعضای حزب خود با راهپیمایی های اعتراض آمیزی هم در سراسر کشور مواجه بوده که برخی از آنها به خشونت کشیده شده است.

نظر سنجی ها در یونان حاکی است که افکار عمومی این کشور با پذیرش بسته کمک مالی جدید که مشروط به اجرای سیاست های ریاضتی است، مخالف هستند.

مطالب مرتبط