کارلوس 'شغال' بار دیگر محاکمه می شود

به روز شده:  07:00 گرينويچ - دوشنبه 07 نوامبر 2011 - 16 آبان 1390

ایلیچ رامیرز سانچز، موسوم به کارلوس 'شغال'، که به دست داشتن در تعدادی عملیات تروریستی در نقاط مختلف جهان طی دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ متهم بوده و دوره حبس ابد را در فرانسه سپری می کند بار دیگر به اتهام بمب گذاری در شبکه راه آهن فرانسه در اوایل دهه ۱۹۸۰ که یازده کشته برجای گذاشت در این کشور محاکمه می شود.

کارلوس، که ۶۲ سال دارد و متولد ونزوئلاست، فعالیت سیاسی خود را با عضویت در جبهه خلق برای آزادی فلسطین آغاز کرد اما برای ایرانیان بیشتر به خاطر حمله به جلسه وزیران اوپک و گروگانگیری دهها تن در وین در دسامبر سال ۱۹۷۵ شناخته شده است هر چند وی ظاهرا به دلیل خودداری از قتل وزیران نفت ایران و عربستان سعودی در این عملیات از جبهه خلق اخراج شد.

کارلوس برای سال ها تحت تعقیب نیروهای امنیتی کشورهای مختلف جهان بود اما سرانجام در سال ۱۹۹۴ و هنگامی که در سودان به سر می برد، دولت این کشور در توافق با تشکیلات امنیتی فرانسه، او را دستگیر کرد و به فرانسه تحویل داد.

به گفته کارشناسان حقوقی، محکومیت کارلوس در ارتباط با پرونده جدید به معنی آن خواهد بود که با توجه به محکومیت های قبلی، وی احتمالا هرگز مشمول عفو نخواهد شد و تا پایان عمر در زندان خواهد ماند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.