بی اطلاعی دبیر جشنواره سینما حقیقت از بیانیه مستندسازان

انجمن مستندسازان ایران در بیانیه ای خطاب به دبیر جشنواره سینما حقیقت، خواهان آزادی مستندسازان بازداشت شده در ایران شدند.

این در حالیست که شفیع آقا محمدیان، دبیر این جشنواره به روزنامه شرق گفته است: "تاکنون در این باره چیزی نخوانده است و واکنشی ندارد".

این گروه از مستندسازان سینمای ایران در بخشی از بیانیه خود اعلام کرده اند: "همزمان با عید سعید قربان، خبر آغاز برگزاری 'جشن بزرگ مستندسازان سینمای ایران' را منتشر کرده اید. ما امیدواریم و توقع داریم که با پیگیری شما در این روزها، به عنوان مسئول بخش مستند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مستندسازان همکارمان، کتایون شهابی، مجتبی میرطهماسب و مهران زینت بخش آزاد شوند و جشن شما به جشن همه مستندسازان سینمای ایران بدل شود".

شفیع آقامحمدیان در گفتگو با روزنامه شرق همچنین به خبر انصراف ۲۹ فیلمساز خارجی از حضور در جشنواره سینما حقیقت در ایران واکنش نشان داده و گفته است: "ما این مساله را تحریم تلقی نمی کنیم. در تمام جشنواره ها این اتفاق می افتد که کارگردانان و تهیه کنندگان علاقه ای ندارند که فیلم شان در جشنواره ای نشان داده شود. ما برای شرکت این آثار پول پرداخت کرده ایم و دادن هزینه به منزله قرارداد تلقی می شود".

آقای آقامحمدیان در بخش دیگری از این گفتگو اعلام کرده که مسئولان جشنواره برای پنج تا هفت فیلم پول پرداخت کرده اند.

برگزارکنندگان جشنواره سینما حقیقت که تنها جشنواره دولتی فیلم های مستند در ایران محسوب می شود، چند روز پیش در نامه ای به کارگردان هایی که در اعتراض به بازداشت عده ای از مستندسازان خواهان نمایش ندادن فیلم هایشان در جشنواره شده بودند، اعلام کرد که همچنان قصد دارد این فیلم ها را در بخش غیر رقابتی نمایش دهند.