دولت سوریه به 'جنایت علیه بشریت' متهم شد

دیده بان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، گفته است که از هفت ماه پیش تا کنون، نیروهای دولتی سوریه دست کم هفتصد تن از معترضان را در شهر حمص به قتل رسانده و صدها نفر دیگر را بازداشت و شکنجه کرده اند و اقدامات آنان مصداق جنایت علیه بشریت و مستلزم پیگرد بین المللی است.

این سازمان یادآور شده است که تنها از زمان توافق دولت سوریه با پیشنهاد اتحادیه عرب برای پایان خشونت در آن کشور در هفته گذشته، نیروهای دولتی بیش از یکصد نفر را فقط در حمص کشته اند و از این اتحادیه خواسته عضویت سوریه را لغو و از صدور قطعنامه ای در شورای امنیت علیه این کشور حمایت کند.

درخواست دیده بان حقوق بشر در حالی انتشار می یابد که گزارش های رسیده از سوریه حاکی از ادامه حملات ارتش سوریه به برخی محله های حمص و عملیات نظامی علیه معترضان در نقاط دیگر این کشور و همچنین، حملات نظامیان فراری از خدمت به نیروهای دولتی و وارد کردن تلفاتی به آنهاست.

افزایش شمار نظامیانی که با سرپیچی از دستور مقابله با غیرنظامیان، به مخالفان می پیوندند نگرانی هایی را در مورد تغییر ماهیت اعتراضات مسالمت آمیز و بروز جنگ داخلی بین طرفداران و مخالفان بشار اسد و تکرار وضعیت لیبی در پی آورده است.