تماس وزیران خارجه ایران و الجزایر پیرامون بحران سوریه

علی اکبر صالحی و مراد مدلسی، وزیران خارجه ایران و الجزایر، در یک مکالمه تلفنی در مورد وضعیت سیاسی سوریه گفتگو کردند و به گزارش منابع رسمی ایران، "با اشاره به جایگاه مهم سوریه در منطقه" بر لزوم تلاش برای حل مسائل این کشور "با محوریت مقابله با مداخله خارجی و تحقق روند اصلاحات در این کشور" تاکید ورزیدند.

براساس این گزارش، آقای صالحی گفت که از نظر دولت جمهوری اسلامی، می توان مشکلات سوریه را بدون مداخله خارجی "و در چارچوب نظام این کشور" حل کرد و ایران آماده رایزنی منطقه ای برای کمک به تحقق چنین راه حلی است.

جمهوری اسلامی متحد حکومت سوریه در منطقه است و مقامات ایرانی به دلیل مخالفت این حکومت با روند صلح بین اسرائیل و فلسطینیان، مردم سوریه و کشورهای منطقه را ملزم به حمایت از رژیم سوریه دانسته و ضمن مخالفت با تغییر این رژیم، از اصلاحات مورد نظر بشار اسد حمایت کرده اند.

در حالیکه رسانه های دولتی ایران معمولا دیدگاه دولت در مورد تحولات این کشور را منعکس می کنند، برخی مخالفان حکومت سوریه نهادهای امنیتی و نظامی ایران را به حمایت و کمک مستقیم به دولت سوریه متهم کرده اند و در بعضی تظاهرات دولتی در آن کشور، از موضع جمهوری اسلامی قدردانی شده است.