یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان جریمه برای سفارت بریتانیا

علی محمد مختاری، مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به اینکه کمیسیون ماده ۷ شهرداری به دلیل تخلف سفارت بریتانیا در باغ قلهک میزان جریمه آن را سه برابر کرده است، اعلام کرد: "قرار شد انگلیسی‌ها یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان جریمه شوند."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای مختاری با تاکید بر اینکه ۳۱۰ اصله درخت کهنسال در باغ قلهک قطع شده گفت: "با بررسی‌های کارشناسی مشخص شد که ۳۰ اصله درخت دیگر نیز قطع شده است."

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهردای تهران همچنین گفت که بر اساس قانون، اگر کسی عمدا درختی را از بین ببرد، می تواند به پرداخت جریمه نقدی و کاشت درخت و حبس محکوم شود.

در پی انتشار خبر جریمه نقدی سفارت بریتانیا، یک سخنگو دولت این کشور به بی بی سی فارسی گفت که هیچ درخت سالمی در باغ قلهک بریده نشده، اما سفارت ناچار شده است تعداد محدودی درخت را که به دلایل طبیعی خشک کشده بود، جابجا کند.

به گفته دولت بریتانیا، منبع آب باغ قلهک از حدود سه سال پیش در اثر توسعه متروی تهران قطع و این امر باعث خشک شدن یا ضعیف شدن بعضی درختان باغ شده است. تعدادی از این درختان در اثر وضعیت بد جوی، به ویژه در اثر برف سنگین هفته گذشته، افتاده اند.

دولت بریتانیا می گوید که سفارتش در تهران در سه سال گذشته سرمایه گذاری قابل توجهی در دو مجموعه خود در تهران انجام داده است تا از فضای سبز آنها حفاظت کند.