اسکار اورسن ولز به حراج گذاشته می شود

جایزه اسکاری که به خاطر فیلم همشهری کین به اورسن ولز اهدا شده بود در ماه جاری در لس آنجلس به حراج گذاشته می شود.

پیش بینی می شود، این مجسمه طلا که ولز آن را در سال ۱۹۴۲ به خاطر فیلم‌نامه همشهری کین دریافت کرد تا یک میلیون دلار فروش برود.

این اولین بار نیست که این مجسمه به حراج گذاشته می شود.

اورسن ولز در زمان حیات خود فکر می کرد که جایزه اسکارش را گم کرده اما بعد از مرگ او، در سال ۱۹۹۴ یک فیلمبردار آن را به حراج گذاشت و مدعی شد که آن را به ازای دستمزد از اورسن ولز دریافت کرده است.

دختر اورسن ولز از این فرد شکایت کرد و بالاخره مالک این مجسمه طلا شد. وقتی بئاتریس دختر آقای ولز تلاش کرد این مجسمه را در سال ۲۰۰۳ به حراج بگذارد آکادمی علوم و هنرهای سینمای آمریکا، با استناد به اینکه این آکادمی در سال ۱۹۵۰ اعلام کرده بود که هیچ یک از برندگان این جایزه حق ندارند آن را به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری به غیر از آکادمی اسکار بفروشند، از دختر آقای ولز شکایت کرد.

با این همه بئاتریس بالاخره به طور قانونی اجازه یافت که این مجسمه را بفروشد. خریدار آن یک موسسه خیریه بود که در سال ۲۰۰۷ تلاش کرد آن را در ساتبی به حراج بگذارد اما موفق نشد و حالا دست اندر کاران حراجی نیت دی ساندرز که این مجسمه طلا در آن به حراج گذاشته شده، معتقدند "زمان خوبی است چون مردم این روزها برای این چیزها بیشتر پول خرج می کنند."