لایحه حذف صفر از پول ملی ایران به شورای اقتصاد رفت

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا فرزین، سخنگوی کارگروه تحولات اقتصادی دولت، گفته است که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ایران پس از بررسی در کمیسیون اقتصادی دولت، برای اظهارنظر به شورای اقتصاد ارسال شده است.

وی افزود پس از اظهارنظر شورای اقتصاد، این لایحه نهایی شده و برای مذاکره و رای گیری به مجلس ارسال خواهد شد اما افزود که بعید می داند این مراحل تا پایان سال جاری شمسی تکمیل شود.

به دلیل نرخ بالای تورم در ایران طی سی و چند سال گذشته، قیمت گذاری کالا و خدمات به ریال و حتی تومان در ایران مستلزم استفاده از رقم های درشت است و کاربرد ریال در محاسبات بزرگتر، مانند گزارش های مالی شرکت ها و یا بودجه دولتی، به معنی استفاده از ارقام نجومی است و هدف از حذف چهار صفر، سهولت بیشتر در قیمت گذاری و محاسبات است.

طی این مدت، نه تنها قدرت خرید ریال در داخل کاهش یافته، بلکه نرخ برابری آن در برابر ارزهای خارجی هم به شکلی سرسام آور سقوط کرده و به عنوان مثال، نرخ دلار در برابر ریال ایران از حدود ۷۰ ریال در اوایل سال ۱۳۵۷ به حدود ۱۵۰۰۰ ریال (نرخ بازار آزاد) در حال حاضر تغییر یافته که به معنی سقوطی بیش از 20000 هزار درصد در ارزش ریال در برابر دلار است.