'دولت، مجلس را مجبور می کند بودجه را چند دوازدهمی کند'

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه تحول اقتصادی مجلس ایران گفت با اینکه مجلس با تصویب بودجه چند دوازدهمی مخالف است و آن را موجب افزایش بی انضباطی مالی در ایران می داند دولت امسال هم با تاخیر خود مجلس را مجبور می کند تا بودجه چند دوازدهمی را تصویب کند.

به گفته آقای مصباحی مقدم با اینکه امسال دولت هیچ بهانه ای برای تاخیر در ارائه لایحه بودجه به مجلس ندارد، هنوز این لایحه را آماده ارسال به مجلس نکرده است.

طبق مقررات، دولت باید تا ۱۵ آذرماه هر سال، لایحه بودجه سال آینده را تقدیم مجلس کند اما در سال های گذشته، دولت محمود احمدی نژاد معمولا لایحه را با تاخیر، و گاه تاخیر بسیار طولانی به مجلس برده است.

این در حالیست که خبرگزاری فارس حدود دوهفته پیش به نقل از حسین سبحانی نیا، عضو هیات رئیسه مجلس ایران، گزارش کرده بود که هیات دولت روز یکشنبه کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ را تصویب کرده و قرار است تبصره ها و مواد لایحه نیز در جلسات آینده بررسی و این لایحه در دولت، نهایی شود.

آقای سبحانی نیا ابراز امیدواری کرده بود که لایحه بودجه تا پایان آذرماه به مجلس تقدیم شود که تا امروز که ششم دی ماه است هنوز این لایحه به مجلس نرفته است.

سال گذشته، لایحه بودجه با چنان تاخیری به مجلس رسید که نمایندگان ناگزیر شدند برای دو ماه اول سال، بودجه موقت دو دوازدهم تصویب کنند تا فرصتی برای بررسی و تصویب لایحه داشته باشند.