روسیه: هدف از تحریم ایران برانگیختن حرکت اعتراضی است

در ادامه انتقاد دولت روسیه از اقدام غرب برای گسترش تحریم ایران، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که تحریم ایران به تعهد غرب به جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی ارتباطی ندارد بلکه هدف از آن، "اختناق" اقتصاد ایران و فشار بر مردم این کشور و در نتیجه، تشدید نارضایی و حرکت اعتراضی علیه حکومت است.

مقامات روسی در روزهای اخیر با تلاش ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی ایران، که باعث قطع منبع اصلی درآمد دولت این کشور می شود، مخالفت کرده و خواسته اند به جای وارد کردن فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، زمینه از سرگیری مذاکرات برای حل مساله اتمی این کشور فراهم شود.

رهبران روسیه، که خود نیز گاه با اتهام زیرپا گذاشتن برخی ضوابط دموکراتیک مواجه بوده اند، نگران آن هستند که تحولات اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا به ایجاد حرکت های دموکراتیک و سقوط یا تضعیف حکومت های متمایل به روسیه منجر شود و گسترش دموکراسی در منطقه، نفوذ و امتیازات این کشور را به مخاطره اندازد.

مخالفت جمهوری اسلامی با کشورهای غربی و نظام های سیاسی غرب باعث شده است تا برخی مقامات روسی، ایران را یکی از کشورهای واقع در حوزه نفوذ خود بدانند و نسبت به هرگونه تحولی در صحنه سیاست داخلی و خارجی این کشور احساس نگرانی کنند.