پروانه کار پرس تی وی در بریتانیا لغو شد

آفکام، نهاد ناظر بر رسانه‌های بریتانیا، اعلام کرده است که پروانه کار پرس تی وی (تلویزیون انگلیسی زبان دولت ایران) را لغو کرده است.

آفکام روز جمعه (۲۰ ژانویه) گفت که نتوانسته متقاعد شود که پرس تی وی در مورد برنامه هایی که پخش می کند، کنترل کامل دارد.

پرس تی وی از ماه مه سال گذشته (حدود ۹ ماه پیش) تا کنون، به دلیل شکایت مازیار بهاری، خبرنگار هفته نامه نیوزویک از این شبکه تلویزیونی، در معرض تهدید قطع برنامه هایش قرار داشت.

تلویزیون پرس تی وی پیشتر هم به دلیل پخش مصاحبه این تلویزیون با آقای بهاری در دروانی که او در ایران در بازداشت به سر می برد، و شکایت او از این اقدام، از طرف آفکام محکوم به پرداخت ۱۰۰ هزار پوند شده بود.

مازیار بهاری خبرنگار مجله نیوزویک که به دنبال حوادث پس از انتخابات ایران بازداشت و مجبور به "اعتراف" تلویزیونی شد، پس از آزادی و بازگشت به بریتانیا از شبکه پرس تی وی بدلیل فرستادن خبرنگاری به زندان اوین برای "مصاحبه" با او شکایت کرد.

روز جمعه مشخص شد که پرس تی وی جریمه نقدی ای را که آفکام برای این شبکه تلویزیونی تعیین کرده بود، نپرداخته است و تاریخ پرداخت هم به سر آمده است.

آفکام، در بیانیه ای که به منظور اعلام خبر لغو پروانه کار پرس تی وی منتشر کرده، گفته است که این نهاد به این نتیجه رسیده است که تصمیم گیری در مورد برنامه های پرس تی وی و نظارت بر این برنامه ها در ایران انجام می گرفته و نه در بریتانیا که صادر کننده پروانه کار این تلویزیون است.

آفکام در بیانیه‌اش نوشته است که لغو مجوز، از روز جمعه ۲۰ ژانویه به اجرا گذاشته می شود.