صالحی: ایران آماده مذاکرات هسته ای براساس احترام متقابل است

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، در مورد گفتگو با گروه ۱+۵ به خبرگزاری فارس گفته است که "همواره آماده مذاکره براساس احترام متقابل هستیم" و یادآور شده است که سعید جلیلی، سرپرست گفتگوهای هسته ای جمهوری اسلامی، در آخرین نامه خود به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این آمادگی را اعلام کرده است.

آقای صالحی، گفته است که در سفر اخیر خود به ترکیه، از "اطلاعاتی" که خانم اشتون در مورد چنین مذاکراتی در اختیار وزیر خارجه ترکیه قرار داده بود آگاه شد و این اطلاعات را به آقای جلیلی منعکس کرده است.

وی در مورد این "اطلاعات" جزئیات بیشتری در اختیار فارس قرار نداده، اما مقامات غربی، ضمن ابراز آمادگی برای از سرگیری گفتگوهای هسته ای با ایران، چنین مذاکراتی را به دریافت نشانه هایی از "تعهد" جمهوری اسلامی به انجام گفتگوهای "معنادار" مشروط کرده اند.

در مذاکرات بی نتیجه قبلی بین گروه ۱+۵ و ایران، ظاهرا نمایندگان جمهوری اسلامی با "غیرقابل مصالحه" خواندن برنامه های اتمی این کشور، آماده مذاکره پیرامون مدیریت مسایل بین المللی و رفع مشکلات جامعه بشری بودند در حالیکه طرف مقابل مایل بود راهی برای پایان دادن به بحران ناشی از این برنامه ها یافت شود.