اسامی داوران بخش ایران جشنواره فیلم فجر اعلام شد

داوود رشیدی حق نشر عکس 11
Image caption نام داوود رشیدی که نقشش به عنوان مفتش شش انگشتی در سریال هزاردستان در فهرست بهترین های تاریخ تلویزیون و سینمای ایران ثبت شده است، در هیات داوران بخش ایران جشنواره فجر دیده می شود

اسامی داوران بخش ایران جشنواره فیلم فجر اعلام شد.

به گفته محمد خزاعی، دبیر امسال جشنواره فیلم فجر، یدالله صمدی، مجید انتظامی، داوود میرباقری، ابوالقاسم طالبی، احمدرضا معتمدی، داوود رشیدی، علیرضا رئیسیان، اسفندیار شهیدی و جمال شورجه به عنوان داوران بخش مسابقه سینمای ایران در سی‌امین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.

یدالله صمدی؛ کارگردان شوق پرواز

یدالله صمدی، کارگردان و فیلمنامه نویس ۵۹ ساله متولد مراغه است. او فیلم طنز "مردی که زیاد می‌دانست" را به عنوان اولین کار در سال ۱۳۶۱ کارگردانی کرد و با همین فیلم برنده سیمرغ بهترین کارگردانی در جشنواره فجر شد. او فیلم‌های "اتوبوس"، "ایستگاه"، "ساوالان"، "آپارتمان شماره ۱۳"، "دو نفر و نصفی"، "معجزه خنده"، "سارای"، "بانوی من" و "پدر آن دیگری" را نیز کارگردانی کرده و هم اکنون مجموعه "شوق پرواز" را در حال پخش از شبکه اول تلویزیون ایران دارد. صمدی در دوره هفدهم جشنواره بین المللی فیلم فجر نیز داور بخش مسابقه سینمای ایران بود.

مجید انتظامی؛ آهنگساز از کرخه تا راین

مجید انتظامی آهنگساز ۶۴ ساله ایرانی از سال ۱۳۵۶ و با ساخت موسیقی فیلم "سفر سنگ" فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. انتظامی تا کنون موسیقی بیش از ۷۰ فیلم سینمایی را ساخته است. از جمله آثار او می توان به موسیقی فیلم های "بوی پیراهن یوسف"، "از کرخه تا راین"، "من ترانه پانزده سال دارم"، "روز واقعه"، "ناصرالدین شاه آکتور سینما"، "آفتاب نشین ها"، "بازمانده"، "دوئل"، "جایی برای زندگی" و "اعتراض" اشاره کرد. وی در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر نیز یکی از اعضای هیات داوران بود.

داوود میرباقری؛ کارگردان مختارنامه

داوود میرباقری کارگردان و فیلمنامه نویس سینما و تلویزیون متولد سال ۱۳۳۷ در شاهرود است. او از سال ۱۳۵۹ فعالیت خود را در تئاتر و تلویزیون آغاز کرد. "معصومیت از دست رفته"، "مسافر ری"، "امام علی" و "مختارنامه" از جمله کارهایی هستند که آقای میرباقری کارگردانی کرده است. فیلم‌های سینمایی "ساحره" و آدم برفی" از دیگر فیلمهایی هستند که آقای میرباقری ساخته است.

ابواقاسم طالبی؛ کارگردان دست‌های خالی

ابوالقاسم طالبی کارگردان سینما و تلویزیون متولد ۱۳۴۰ در اصفهان است. وی فعالیت هنری خود را با نگارش قصه های کوتاه آغاز کرد. طالبی فعالیت حرفه ای خود را در سینما و در مقام دستیار کارگردان فیلم "بر بال فرشتگان" تجربه کرد. فیلم هایی چون "دست های خالی"، "جنگ کودکانه"، "عروس افغان"، "نغمه" و "آقای رئیس جمهور" از جمله فیلم هایی بوده که طالبی کارگردانی کرده است. وی در دوره های بیست و هشتم و بیست و نهم جشنواره فیلم فجر نیز از اعضای هیات داوران بود.

احمدرضا معتمدی؛ نویسنده فیلمنامه آلزایمر

احمدرضا معتمدی کارگردان و نویسنده متولد ۱۳۴۰ تهران است. او فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۷۲ با نوشتن فیلم "یاران" آغاز کرد. کارگردانی و فیلمنامه نویسی فیلم‌هایی چون "قاعده بازی"، "آلزایمر"، "دیوانه‌ای از قفس پرید"، "زشت و زیبا" و "هبوط" از جمله فعالیت‌های اوست. آقای معتمدی در بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر نیز داور بود.

داوود رشیدی؛ 'مفتش شش انگشتی'

داوود رشیدی، بازیگر متولد ۱۳۱۲ تهران است. او در سال ۱۳۴۳ وارد اداره تئاتر وقت شد و تا کنون در بیش از ۵۰ پروژه سینمایی و تلویزیونی و تئاتر فعالیت کرده است. از جمله آثار سینمایی او می توان به "تکیه بر باد"، "تهران روزگار نو"، "گل های داوودی"، "کمال الملک"، "بازرس ویژه"، "راه افتخار" و "ملاقات با طوطی" اشاره کرد. نقش آفرینی آقای رشیدی در سریال تلویزیونی هزار دستان به کارگردانی علی حاتمی همواره زبانزد کارشناسان و علاقمندان و مخاطبان این سریال بوده است. او در این سریال نقش "مفتش شش انگشتی" را بازی می کرد.

علیرضا رئیسیان؛ کارگردان چهل سالگی

علیرضا رئیسیان، کارگردان سینما متولد ۱۳۳۴ تهران است. از فعالیت‌های او می توان به ریاست کانون کارگردانان سینمای ایران، داور جشنواره فیلم فجر و جشن خانه سینما، رئیس هیأت داوران سینمای جوان، عضو شورای عالی سیاست گذاری خانه سینما (که هم اکنون از سوی وزارت ارشاد منحل شده است)، عضو شورای صدور پروانه ساخت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد. او کارگردان فیلم‌های چون "چهل سالگی"، "پرونده هاوانا"، "ایستگاه متروک"، "سفر" و "ریحانه" است.

اسفندیار شهیدی؛ کارگردان و مدرس دانشگاه

اسفندیار شهیدی مدیر فیلمبرداری، کارگردان سینما و مدرس دانشگاه متولد ۱۳۲۴ تهران است. وی فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۶۵با فیلم "تشکیلات" آغاز کرد. "منفی هجده"، "حرفه ای"، "یاران"، "بازیچه"، "گریز" و "صخره همیشه سبز" از جمله کارهای دیگر اوست. آقای شهیدی در دو دوره یازدهم و بیست و هشتم جشنواره فیلم فجر از اعضای هیات داوران بود.

جمال شورجه؛ کارگردان طرفدار 'تحریم اسکار'

جمال شورجه نویسنده و کارگردان متولد زنجان است که تا کنون ۱۳ فیلم سینمایی را کارگردانی کرده است. شورجه فیلم‌هایی چون "سی سه روز"، "یاس‌های پنهان"، "نفوذی"، "وعده دیدار"، "باشگاه سری"، "خلبان"، "حماسه مجنون"، "دایره سرخ" و "عبور از خط قرمز" را کارگردانی کرده است.

آقای شورجه اخیرا گفته بود که فیلم جدایی نادر از سیمین "مغایر با اهداف انقلاب و نظام و همسو با اهداف کشورهای غربی، آمریکا و اسرائیل" است.

وی همچنین گفته بود: "اصلا چه لزومی دارد که فیلم‌هایمان را برای اسکار بفرستیم؟ مگر اسکار چه افتخاری دارد؟ بر فرض که جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را هم دریافت کردیم، آنجا با چه مولفه‌هایی به فیلمی جایزه می‌دهند؟ آنها به فیلم‌های ضد ایرانی جایزه می‌دهند. ما باید اسکار را تحریم کنیم و فیلم‌هایمان را به آنجا ارائه ندهیم و برای شرکت در این مراسم از خود عطشی نشان ندهیم. باید اکراه داشته باشیم که فیلم‌مان به اسکار برود."