گمرک ایران: خروج سکه طلا از کشور ممنوع است

معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی به خبرگزاری ایرنا گفته در حال حاضر، خروج سکه طلا از کشور به هیچ وجه مقدور نیست و در مورد خروج ارز هم هر مسافر خروجی تنها مجاز به خارج کردن معادل پنجهزار دلار ارز خارجی است.

اظهارات این مقام گمرکی در حالی انتشار می یابد که در هفته های اخیر، قیمت سکه و نرخ برابری ارزهای خارجی در برابر ریال در بازار ارز و طلای ایران به شدت افزایش یافته است در حالیکه مقامات حکومتی، این بحران را به سفته بازی دلالان نسبت داده اند.

اقتصاد جمهوری اسلامی در اکثر سال ها با مشکلات اقتصادی مواجه بوده و به همین دلیل نیز مقررات بانک مرکزی در مورد محدودیت نقل و انتقال ارز و طلا همواره وجود داشته هر چند در مواقع وفور نسبی ارز، این مقررات به طور جدی اعمال نشده است.

طبق مقررات بانک مرکزی، مسافران خروجی مجاز به همراه داشتن تا پنجاه هزار ریال وجه رایج ایران، حداکثر 150 گرم طلای ساخته شده و معادل حداکثر پنجهزار دلار ارز خارجی هستند اما خارج کردن مبالغ بیش از این به شکل چک بانکی و چک مسافرتی بلامانع بوده است.

مسافران ورودی نیز مجاز به همراه داشتن معادل حداکثر پنجهزار دلار هستند و مبالغ بیش از این باید از طریق شبکه بانکی به کشور انتقال یابد.