'ارتش آزاد سوریه یازده ایرانی ربوده شده را آزاد کرد'

روز سه شنبه، ۱۸ بهمن (۷ فوریه)، خبرگزاری مهر به نقل از منابع خبری ترکیه گزارش کرد که یازده شهروند ایرانی که هفته گذشته در جریان سفر زمینی در سوریه ربوده شده بودند، آزاد شده اند.

براساس این گزارش، ارتش آزاد سوریه، متشکل از نظامیان مخالف حکومت بشار اسد، در بیانیه ای گفته است که این یازده نفر با میانجیگری مقامات ترکیه آزاد شده اند و افزوده است که مردم سوریه با ملت ایران دشمنی ندارند و تنها با همکاری حکومت جمهوری اسلامی با رژیم حاکم بر سوریه مخالفند.

مخالفان رئیس جمهوری سوریه ارتش این کشور را متهم کرده اند که به کشتار وسیع مردم از جمله از طریق عملیات رزمی و استفاده از تک تیراندازان دست زده و ماموران اعزامی تشکیلات نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی در سرکوب مردم سوریه با ارتش این کشور همکاری دارند.

تا کنون تعدادی از شهروندان ایرانی در سوریه ربوده و در مواردی به عضویت در تشکیلات نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی متهم شده اند اما مقامات دولتی ایران این اتهام را رد کرده و آنان را زائران عادی معرفی کرده اند.

در همانحال، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در اشاره به "شنیده هایی" در مورد آزادی یازده ایرانی توسط ارتش آزاد سوریه، گفته است که هنوز مقامات ایرانی یا سوری این گزارش را تایید نکرده اند.