نگرانی وزارت بهداشت ایران از احتمال افزایش ایدز در زندان‌ها

عباس صداقت، رئیس اداره پیشگیری از ایدز وزارت بهداشت ایران نسبت به خطر بازگشت موج دوم ایدز در بین معتادان تزریقی در زندان‌ها به دلیل کاهش بودجه هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای صداقت علت این نگرانی را کمرنگ شدن اجرای برنامه‌های «کاهش آسیب» در زندان‌های ایران عنوان کرده است.

او با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر کم شدن اعتبار مالی برنامه‌های "کاهش آسیب"، که برای کنترل بیماری ایدز در زندان‌ها اجرا می‌شود، اشاره کرد و نسبت به ناکافی بودن سرانه بخش بهداشت در زندان‌ها ابراز نگرانی کرد.

به گفته آقای صداقت در دهه گذشته با اجرای این برنامه ها در زندان‌های ایران، آمار مبتلایان به ویروس HIV از دو و چهار دهم درصد به یک و هفت دهم درصد کاهش یافته است.

آقای صداقت تاکید کرد: "خوشبینی از این موفقیت باعث شود که غافل شویم و دوباره موج دوم شیوع HIV از طریق مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر در بین زندانیان برگردد و دوباره با موج یا اپیدمی مضاعف این بیماری در کشور و در بین این گروه مواجه شویم."

پیشتر نیز آقای صداقت گفته بود که برنامه های "کاهش آسیب ایدز" باید به ویژه در زندان‌ها با شدت بیشتری دنبال شود تا شاهد بازگشت موج دوم این بیماری نباشند.