فرانسه نسبت به خروج از پیمان شنگن هشدار داد

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در یک گردهمایی انتخاباتی در نزدیکی پاریس گفت که اگر در قوانین مربوط به مهاجرت بازنگری نشود، این کشور مشارکتش را در توافقنامه شنگن به حال تعلیق در می‌آورد.

رئیس جمهور فرانسه که در تلاش است برای یک دوره دیگر ریاست جمهوری این کشور را در اختیار بگیرد، بر ضرورت اقداماتی فوری برای مقابله با روند رو به افزایش مهاجرت به این کشور تاکید کرد.

آقای سارکوزی گفته است که اتحادیه اروپا باید این توانایی را داشته باشد تا هر کشوری را که در حوزه شنگن نمی تواند کنترلی جدی بر مرزهایش داشته باشد، مجازات کند.

در ۲۵ کشور حوزه شنگن بیش از ۴۰۰ میلیون اروپایی زندگی می کنند که می توانند بدون هر گونه محدودیتی در این کشورها رفت و آمد کنند.

در حال حاضر اتباع کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا هم در صورت دریافت ویزای ورود به هر یک از کشورهای امضا کننده پیمان شنگن، اجازه رفت و آمد به سایر کشورهای عضو این پیمان را دارند.

اما پس از هجوم مهاجرانی که از بحران های اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا به اروپا گریخته اند، اختلاف نظرهایی در مورد چگونگی کنترل مرزها در کشورهای عضو پیمان شنگن به وجود آمده است.