اعتراض سه تشکل دانشجویی به انتصاب مرتضوی

جنبش عدالتخواه دانشجویی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان کشور (دفتر تحکیم وحدت، شاخه شیراز) در بیانه‌ای مشترک هشدار داده‌اند که انتصاب سعید مرتضوی به ریاست صندوق تأمین اجتماعی باعث "بی‌اعتمادی مردم" خواهد شد.

این سه تشکل از قوه قضائیه ایران خواسته اند که "تصمیمی قاطعانه" در مورد پرونده قضایی آقای مرتضوی بگیرد و ابهامات و اتهامات را به سرعت روشن کند و "بیش از این افکار عمومی را نسبت به سلامت نظام سیاسی و اقتصادی کشور خدشه دار و شبهه دار نکند".

آقای مرتضوی از جمله متهم است که دستور انتقال بازداشت شدگان ناآرامی های روز ۱۸ تیر سال ۱۳۸۸ به بازداشتگاه کهریزک را داده و در مورد انتقال آنها به زندان اوین تعلل کرده و از این طریق باعث کشته شدن دست کم سه تن از آنها شده است.

قوه قضائیه ایران با مطرح شدن این اتهامات علیه آقای مرتضوی، او را از مشاغل قضایی معلق کرد، اما دولت آقای احمدی نژاد او را ابتدا به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سپس به ریاست صندوق تأمین اجتماعی منصوب کرد.

گروهی از نمایندگان منتقد دولت ایران در مجلس این کشور گفته اند که وزیر رفاه، کار و امور اجتماعی را به دلیل انتصاب اخیر استیضاح خواهند کرد.