موافقت اروپا با گسترش حمله به دزدان دریایی سومالی

اتحادیه اروپا با گسترش ماموریتش علیه دزدان دریایی سومالی موافقت کرده و اجازه داده است که نیروهای نظامی اش علاوه بر هدف های دریایی، به هدف های خشکی این دزدان هم حمله کنند.

وزرای دفاع اتحادیه اروپا با تمدید دو ساله این ماموریت توافق کردند که به قایق ها و منابع سوختی دزدان حمله کنند.

فرانک گاردنر، خبرنگار بی بی سی می گوید که این گام بزرگی در این عملیات است ولی احتمال شدت گیری خشونت ها را هم به دنبال خواهد داشت.

در حال حاضر حدود ۱۰ ناو اروپایی در حوالی شاخ آفریقا حضور دارند.

این ناوها از سال ۲۰۰۸ از کمک های بشردوستانه محافظت کرده و در حال حفظ امنیت مسیرهای باری بوده اند. تمدید و گسترش این ماموریت به معنای ماندن آنها تا دست کم دسامبر ۲۰۱۴ است.

یک مقام اتحادیه اروپا گفت که بر اساس توافق تازه کشتی های جنگی و هلیکوپترها اجازه خواهند داشت به بشکه های سوخت، قایق ها، کامیون ها و سایر تجهیزات و تاسیسات دزدان در ساحل هم شلیک کنند.

خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر امور خارجه اسپانیا گفته است: "توافق اتحادیه اروپا اجازه می دهد وقتی که کشتی ها در دریا مورد حمله قرار می گیرند، به تاسیسات دزدان در خشکی حمله کنند." و افزوده است که تلاش های زیادی صورت خواهد گرفت تا از مرگ شهروندان غیرنظامی جلوگیری شود.

دانکن پاتز، فرمانده عملیات نیروی دریایی اتحادیه اروپا در سومالی گفت: " هم اکنون هم به پیشرفت قابل توجهی در زمینه مقابله با دزدان دریایی دست یافته ایم."

او به بی بی سی گفت: "اگر به سی سال گذشته نگاه کنید، دزدان دریایی ۳۰ کشتی و ۷۰۰ نفر را گروگان گرفته بودند. امروز تنها ۸ کشتی و حدود ۲۰۰ گروگان در دست دزدان دریایی است."