تحریم سه مقام حکومت سوریه به وسیله آمریکا

وزارت دارایی آمریکا روز جمعه اعلام کرد وزیر دفاع، معاون ستاد مشترک ارتش و رئیس محافظان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را به فهرست تحریم های اعمال شده علیه این کشور افزوده است.

داود رجیحا، وزیر دفاع سوریه که تابستان سال گذشته به این سمت منصوب شد ارشدترین مقام تحریم شده در روز جمعه است.

منیر ادانوف، معاون ستاد مشترک ارتش سوریه نیز از تحریم شدگان است. آقای ادانوف از ژوئیه ۲۰۱۰ عهده دار این سمت بوده است و در سفرهای خارجی بشار اسد را همراهی کرده است. اتحادیه اروپا سال گذشته او را به اتهام نقش داشتن در سرکوب مخالفان تحریم کرده بود.

زهیر شالیش، رئیس محافظان بشار اسد از دیگر تحریم شدگان است. او از بستگان بشار اسد است و محافظ شخصی رئیس جمهوری سوریه است. اتحادیه اروپا هم او را در سال گذشته تحریم کرده بود.

شهروندان آمریکایی از معامله با این افراد منع شده اند و کلیه دارایی های آنها در ایالات متحده توقیف شده است.

وزارت دارایی آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد با این اقدام بر تعهد ایالات متحده به همراهی با مردم سوریه تاکید کرده و به نظامیان و مقام های رسمی این کشور یادآوری کرد که جهان نظاره گر خشونت بشار اسد است.

به گفته دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی "ایالات متحده و جامعه بین المللی همه کسانی را که با رژیم اسد در کاربرد تجهیزات نظامی علیه غیرنظامیان سوری همراهی می کنند، مسوول می داند."