ایران تولیدکنندگان کالاهای تحریم شده را تشویق می‌کند

یک مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران گفت که "کالاها و فناوری های متاثر از تحریم شناسایی شده و برای تولید کنندگان این کالاها و تجهیزات، تشویق هایی در نظر گرفته شده است."

رضا فاطمی امین، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، گفت که این تصمیم در "کارگروه ویژه ای" گرفته شده است که از حدود دو سال پیش برای مقابله با تحریم ها تشکیل شده است.

مشکل بزرگی که ایران بعد از تحریم ها با آن رو به رو شده، مشکل انتقال پول است؛ هم انتقال پول نفت فروخته شده به مشتریان بین المللی به داخل و هم انتقال پول از داخل کشور برای خرید کالاهای مورد نیاز.

تحریم های بین المللی به خصوص تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در زمینه خرید نفت ایران، باعث شده است که برخی از مشتریان اصلی نفت ایران نظیر هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه برای در امان ماندن از مجازات تحریم، در صدد کاهش واردات نفت خود از ایران برآیند.

تحریم‌های مصوب آمریکا علیه ایران از روز ۲۸ ژوئن (هشتم تیر) و تحریم‌های اتحادیه اروپا از ابتدای ماه ژوئیه (یازده تیر) اجرایی می‌شوند و با نزدیک شدن این موعد، تعداد کشورهایی که اعلام کرده‌اند به تبعیت از این تحریم‌ها واردات نفت ایران را متوقف می‌کنند، در حال افزایش است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که چین، هند، ژاپن و کره جنوبی که از خریداران اصلی نفت خام ایران در آسیا هستند میزان واردات نفت خود از ایران را کم کرده‌اند.