اعتراض خانواده آوینی به استدلالها درباره تغییر سالمرگ او در تقویم

در پی انتشار توضیحات شورای فرهنگ عمومی ایران درباره دلیل تغییر سالروز کشته شدن مرتضی آوینی در تقویم رسمی این کشور، خانواده این مستندساز، این استدلال ها را رد کردند.

امسال شورای فرهنگ عمومی ایران تاریخ کشته شدن آقای آوینی را، که ۱۹ سال پیش بر اثر انفجار مین جان خود را از دست داد، در تقویم رسمی کشور از ۲۰ فروردین به ۲۱ فروردین تغییر داده است.

رضا یعقوبی، معاون اداره‌کل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ایران، دلیل این تغییر را "ورود 'روز ملی فناوری هسته‌ای' به تقویم" و "جلوگیری از تداخل برنامه‌های مربوط به هر دو مناسبت" دانسته و گفته بود: "این اتفاق مربوط به امسال نیست و از همان سالی که مناسبت مربوط به شهادت آوینی به تقویم آمد، در همین تاریخ یعنی ۲۱ فروردین در تقویم‌های رسمی کشور درج شد. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که تدفین شهید آوینی در این روز انجام شده است."

خانواده آقای آوینی در جوابیه ای که در خبرگزاری مهر منتشر شده، با رد این سخنان نوشته اند که "نادرست بودن این ادعا با رجوع به تقویم های منتشر شده در سال های گذشته قابل رویت است."

همچنین در این بیانیه نوشته شده که آقای آوینی روز بیستم فروردین کشته شد و مراسم تشییع و تدفین او در ۲۲ فروردین صورت گرفت و "بنابراین در روز ۲۱ فروردین هیچ اتفاق خاصی روی نداده است."