اخطار استانداری تهران به مهاجران 'غیر مجاز' این شهر

مدیرکل اتباع خارجی استانداری تهران به مهاجران "غیرمجاز" ساکن این شهر اخطار داده است که اگر تا کمتر از سه ماه دیگر وضعیت اقامتی خود را روشن نکنند، "دستگیر می شوند."

عیسی موسوی نسب، مدیرکل اتباع خارجی استانداری تهران، اعلام کرده است که بر اساس قانون، اتباع خارجی غیرمجاز ساکن استان تهران که حدود ۵۶۰ هزار نفر هستند تا پایان خردادماه فرصت دارند اگر متاهل هستند گذرنامه و روادید (ویزا) بگیرند و اگر مجرد هستند ایران را ترک کنند در غیر این صورت به گفته او دستگیر می شوند.

طرح ساماندهی اتباع خارجی در حدود دو سال است که در دستور کار وزارت کشور ایران قرار دارد و به گفته مقام های این وزارتخانه این طرح در خرداد ماه پایان می گیرد.

بر اساس این طرح، اتباع "غیر مجاز" مجرد باید ایران را ترک کنند اما اتباع خارجی "غیرمجاز" متاهل، در داخل ایران می توانند روادید بگیرند.

استانداری تهران می گوید که تاکنون ۴۵ هزار تبعه غیرمجاز متاهل در تهران با حضور در استانداری این شهر روادید دریافت کرده اند و از سال گذشته تاکنون ۱۸۰ هزار تبعه غیرمجاز مجرد هم تهران را ترک کرده اند.

مدیرکل اتباع خارجی استانداری تهران به خبرگزاری مهر گفته است که بر اساس آخرین آمارها بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تبعه خارجی غیرمجاز در ایران سکونت دارند که سهم تهران از اتباع غیرمجاز ۵۶۰ هزار نفر است.

عمده مهاجرانی که در ایران سکونت دارند از کشور افغانستان هستند که مرز طولانی با ایران دارد.