نگرانی از افزایش شدید بیکاری در ایران

ابوالفضل فتح اللهی عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگری ایران از عملکرد اقتصادی دولت در زمینه اشتغال انتقاد کرده و گفته که سیاست های اقتصادی دولت در سال گذشته باعث افزایش ده درصد بیکاری در کشور شده است.

آقای فتح اللهی گفته که برنامه های اقتصادی دولت طی سال گذشته نه تنها منجر به ایجاد اشتغال نشده بلکه نرخ بیکاری را نیز در کشور افزایش داده است.

این در حالی است دولت تصمیم داشت دو و نیم میلیون شغل در سال گذشته ایجاد کند و مقامات اقتصادی دولت می گویند که دستکم یک و نیم میلیون شغل در سال گذشته ایجاد شده است.

اما آقای فتح اللهی می گوید طبق آمار وزارت کار افرادی که یک هفته در ماه کار کنند شاغل محسوب می‌شوند. اما شرایط بحرانی واحدهای تولیدی با این ادعا متناقض است.

بنابر گزارش مرکز آمار ایران در سال گذشته نرخ بیکاری بیشتر از ۱۲ درصد بوده و تعداد بیکاران بیشتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده اند. البته مرکز آمار هر کسی را که یک ساعت در هفته کار کند، شاعل محسوب می کند.

آقای فتح اللهی می گوید که سیاست‌های اقتصادی دولت باعث شده است واحدهای تولیدی استان قزوین که جزو بزرگترین استان‌های صنعتی کشور محسوب می‌شود، در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند.

این فعال کارگری از بیکاری صد‌ها هزار کارگر طی ماه‌های گذشته در واحدهای تولیدی استان تهران خبرداده و گفته است که "در صورت اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها نرخ بیکاری بیش از پیش در کشور افزایش خواهد یافت."

بنابر قانون یارانه ها، دولت باید ۳۰ درصد از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت ها را به بخش تولید اختصاص می داد اما عملا تمام پول حاصل از افزایش قیمت ها به یارانه نقدی داده شد و واحدهای تولیدی با مشکلات جدی رو به رو شده اند.

برای همین هم مجلس با اصلاح قانون یارانه ها سعی دارد تا مانع از شروع مرحله دوم یارانه ها پیش از روشن شدن وضعیت تولید شود.