وزیر اقتصاد ایران: نوسان بازار ارز علامت بسیار بدی برای اقتصاد است

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران نوسانات نرخ ارز در بازار را پدیده ای "نامطبوع و عبرت آموز" توصیف کرده و گفته که نوسانات ارز در بازار علامت بسیار بدی برای اقتصاد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای حسینی گفته که "بازگرداندن ثبات بازار ارز جزو کارهای مهم بانک مرکزی در سال گذشته بود که با اقدامات این نهاد، نوسانات سکه و ارز کاهش یافته و تقریبا از بین رفت."

بازار ارز و طلا در اواخر سال گذشته روزهای بحرانی را پشت سر گذاشت و تا مدت‌ها دولت و بانک مرکزی اقدام قابل توجهی برای مهار قیمت ها از خود نشان ندادند.

منتقدان می گویند که دولت تلاش کرده است با دامن زدن به بحران ارز و افزودن به قیمت آن، منابع ریالی لازم برای پرداخت یارانه های نقدی را فراهم کند اما دولت منتقدان خود را به توطئه علیه ثبات اقتصادی از طریق ایجاد آشوب در بازار ارز و طلا متهم می کند.

گزارش‌ها نشان می دهد که با وجود بازگشت آرامش به بازار همچنان نرخ ارز در مقایسه با پیش از بحران بازار ارز، بالاست. هر دلار اکنون در مرز ۱۷۵۰ تا ۱۷۸۰ تومان به فروش می رسد و هر یورو به قیمت ۲۳۷۰ تومان و هر پوند نیز به قیمت ۲۹۰۰ تومان در بازار معامله می شود.

این قیمت تفاوت زیادی با قیمت های بانک مرکزی دارد و بانک مرکزی برای هر دلار ۱۲۲۶ تومان، هر یورو ۱۶۲۱ و هر پوند ۱۹۸۲ تومان قیمت تعیین کرده است.