احتمال 'عمل متقابل' ایران در برابر سفارت کانادا

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از احتمال انجام عمل متقابل در مورد اقدام سفارت کانادا در تعطیل کردن بخش صدور ویزای این سفارتخانه در تهران بعد از بررسی موضوع خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای مهمان پرست روز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت (اول ماه مه) دراین باره گفت: "اگر این اقدام در جهت مخالفت با منافع ملی ما باشد، پاسخ مناسبی دریافت خواهند کرد."

سفارت کانادا در تهران روزیکشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه (۳۰ آوریل) اعلام کرد که بخش صدور ویزای این سفارتخانه به منظور کاهش هزینه ها تعطیل شده است.

این سفارتخانه با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که خدمات مربوط به صدور ویزا برای ایرانیان به شهر آنکارا در ترکیه منتقل شده است.

این نگرانی مطرح شده بودکه این اقدام سفارت کانادا برای هزاران ایرانی که درخواست ویزا از این سفارتخانه را دارند دردسرساز شود.

اما کسری نجاتی، سخنگوی وزارت مهاجرت کانادا به بی‌بی‌سی فارسی گفت که با این کار، روند بررسی درخواست ویزای ایرانیان با استفاده از سیستمی سراسری سریع تر از گذشته می شود.

آقای نجاتی گفت که اکثر ایرانیان متقاضی ویزای کانادا نیاز به سفر به ترکیه نخواهند داشت و می توانند مدارک خود را با پست به آنکارا بفرستند و نتیجه را با پست دریافت کنند.

به گفته آقای نجاتی، دفتر بررسی درخواست های ویزای کانادا در آنکارا یکی از دفاتر بزرگی است که برای این منظور دایر شده و درخواست های ویزا از اروپای شرقی هم در این دفتر بررسی می شود.