قرص برنج جان ۴۶۳ نفر را در ایران گرفت

سازمان پزشکی قانونی در ایران اعلام کرده که در سال گذشته خورشیدی ۴۶۳ نفر در ایران بر اثر مسمومیت ناشی از قرص برنج جان باخته اند که ۲۵۹ نفر آنها مرد و ۲۰۴ نفر آنها زن بوده اند.

احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی گفته که در چهار سال گذشته مرگ و میر ناشی از مسمومیت با قرص برنج افزایش پیدا کرده و از ۲۱۴ نفر در سال ۱۳۸۷ به ۴۶۳ نفر در سال گذشته خورشیدی رسیده است.

آقای شجاعی گفته که خوردن قرص برنج در بزرگسالان یکی از علل خودکشی است و نیمی از مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج، در تهران ثبت شده است.

به گزارش سازمان پزشکی قانونی، پس از تهران، استان‌های گیلان با ۹۹ نفر، مازندران با ۴۱ نفر و لرستان با ۳۲ نفر در رتبه‌های بعدی مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج قرار دارند.

به گفته آقای شجاعی، به اشتباه در بین افراد شایع شده که قرص برنج شادی‌آور است اما در مواردی مصرف تنها نصف قرص برنج نیز مرگ فرد را به دنبال داشته است.

رییس سازمان پزشکی قانونی درباره ترکیبات و خطرات ناشی از قرص‌برنج گفت که قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست که برای جلوگیری از آفت‌زدگی برنج انبارشده یا دفع آفات سایر غلات انبار شده و جلوگیری از کپک‌زدگی آنها استفاده می‌شود؛ بر اثر تماس این ماده با رطوبت، گاز خطرناک فسفین آزاد می شود که علت اصلی سمی‌بودن این ماده است و هر چه ترکیبات قرص برنج تازه‌تر باشد گاز بیشتری آزاد می‌کند و خطرناک‌تر است.

رییس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به اینکه دز کشنده قرص برنج در انسان نامشخص است، گفته است که "هر گونه واردات، توزیع و فروش قرص برنج ممنوع اعلام شده و کاربرد آن به صورت محدود و تحت نظارت جهاد کشاورزی در سیلوها و کشتی است که متاسفانه به دلیل تمایل کشاورزان به مصرف آن برای نگهداری محصولات، ورود آن به شکل قاچاق از کشورهای همسایه وجود دارد و مسمومیت ناشی از آن در بین جوانان دیده می‌شود."