'غیرمتعهدها' شهریور ماه به ایران می‌روند

معاون امور بین‌الملل رئیس‌جمهور ایران، از برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست سران کشورهای عضو سازمان جنبش عدم‌تعهد در دهه اول شهریور ماه امسال در تهران خبر داده است.

علی سعیدلو به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که تعدادی از دعوتنامه‌های سران کشورهای عضو این سازمان ارسال شده است و وزارت امور خارجه ایران در حال پیگیری دعوت از بقیه این کشورهاست.

او تاریخ دقیقی را برای برگزاری نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران اعلام نکرد، ولی گفت که این نشست در دهه اول شهریور ماه برگزار خواهد شد.

آقای سعیدلو گفته است که افزون بر کشورهای عضو، از ناظران بین‌المللی نیز برای شرکت در نشست تهران دعوت خواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها، ریاست دوره‌ای مصر بر سازمان جنبش عدم تعهد (نم) پایان یافته است و با برگزاری اجلاس سران این سازمان در تهران، ریاست دوره‌ای آن به مدت سه سال به ایران منتقل می‌شود.

جنبش عدم‌تعهد در دهه ۱۹۶۰ میلادی و در دوران جنگ سرد به ابتکار تعدادی از رهبران سرشناس کشورهای در حال توسعه تشکیل شد. هدف این سازمان دنبال کردن سیاستی مستقل از دو بلوک قدرت آن دوره و تلاش برای استقلال مستعمرات باقی‌مانده در جهان اعلام شد.

در حال حاضر، حدود ۱۲۰ کشور عضو کامل و حدود ۲۰ کشور دیگر عضو ناظر این جنبش هستند. با پایان یافتن جنگ سرد و استقلال تقریبا تمامی مستعمرات طی پنج دهه گذشته، جنبش عدم‌تعهد در تلاش بوده است تا هویت و اهداف جدیدی را برای خود تعریف کند.