نامه شیرین عبادی به احمد شهید در مورد اعتراضات ارومیه

شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، در نامه ای به احمد شهید گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، خواستار توجه او به تحولات اخیر ارومیه شد.

دو روز پیش در واکنش به فراخوان گروهی از فعالان مدنی و مدافعان محیط زیست برای اعتراض به سیاست های دولت ایران در ارتباط با دریاچه ارومیه، تجمعاتی اعتراضی در شهر ارومیه برگزار شد که چند صد نفر در آنها شرکت کردند.

خانم عبادی در نامه خود، با اشاره به بازداشت تعداد زیادی از معترضان توسط پلیس نوشته است که عده ای از دستگیر شدگان و از جمله حسن احمدیان، علی حامد ایمانی، محمد اسکندر زاده و افسانه توفیق هنوز آزاد نشده اند.

این وکیل ایرانی همچنین خواستار توجه جامعه بین المللی به مساله خشک شدن دریاچه ارومیه شده که به گفته او "می تواند به اختلافات قومی موجود در این منطقه دامن بزند و برای ثبات و آرامش ایران بسیار زیانبار است".

شیرین عبادی تاکید کرده: "این موضوع سبب شده که در چندین تجمع اعتراضی که تا کنون صورت گرفته، تعدادی از فعالان محیط زیست دستگیر شوند و همچنین، بی‌توجهی حکومت جمهوری اسلامی ایران، آینده چند میلیون نفر از ساکنین اطراف این دریاچه را با خطر جدی مواجه ساخته است."

در سال های اخیر، بسیاری از حامیان محیط زیست در ایران نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده و سیاست‌های دولت را عامل گسترش این پدیده دانسته اند.