سیما کوبان، نویسنده، مترجم و ناشر، درگذشت

سیما کوبان، نویسنده، مترجم، نقاش و از نخستین زنان ناشر ایرانی، در پی یک بیماری طولانی درگذشت.

او متولد ۱۳۱۸ در تهران بود. پیش از انقلاب ایران در دانشکده هنرهای زیبا در رشته نقاشی تدریس می کرد و رئیس بخش هنرهای حجمی این دانشکده بود اما در سال ۵۹ از دانشگاه تهران اخراج شد.

خانم کوبان در سال ۱۳۶۰ انتشارات دماوند را با کمک دو تن از دوستانش بنیان گذاشت و در طول حیات کوتاه مدت این نشر، کتاب های شاخصی را از نویسندگانی چون پابلو نرودا، میلان کوندرا، اینیاتسیو سیلونه، بهرام بیضایی، فریدون آدمیت و مهدی اخوان ثالث منتشر کرد.

همچنین می توان به کتاب نقد و تحلیل جباریت نوشته مانس شپربر اشاره کرد که این انتشارات آن را با ترجمه کریم قصیم منتشر کرد.

اوایل سال ۶۴ انتشارات دماوند تعطیل شد، بسیاری از کتاب های آن توقیف شد و سیما کوبان مورد بازجویی قرار گرفت. او چند سال پس از آزادی، در دهه ۷۰ راهی فرانسه شد.

مجسمه سازی، تالیف مقاله و تدوین مجموعه ای درباره تهران قدیم، ترجمه انقلاب اکتبر و هنرمندان اثر کامیلا گری و تحقیقاتی در زمینه هنر و معماری ایرانی نمایانگر طیف گسترده فعالیت های هنری و فرهنگی او بود.

سیما کوبان تا سالها از اعضای فعال کانون نویسندگان ایران به شمار می رفت و از امضاکنندگان متن "ما نویسنده ایم" نیز بود. این متن در سال ۱۳۷۳ منتشر شد و در آن، شماری از نویسندگان، مترجمان و شاعران خواهان آزادی اندیشه، بیان و نشر آثار خود شده و به سانسور اعتراض کرده بودند.

خانم کوبان پس از یک دوره بیماری سرطان در استراسبورگ فرانسه درگذشت.