بریتانیا اعدام چهار شهروند عرب ایران را محکوم کرد

الستر برت، معاون خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای اعدام "دست کم چهار نفر از اعضای جامعه اقلیت‌های عرب ایرانی" را محکوم کرد.

آقای برت با اشاره به نامعلوم بودن سرنوشت یک نفر دیگر از اعضای اقلیت عرب تاکید کرد: "گزارش‌ها حاکی از آن است که آنها از حق دسترسی به وکیل و مترجم محروم بوده‌اند که نقض بی‌شرمانه حقوق آنهاست."

به گزارش منابع محلی، قوه قضاییه ایران روز دوشنبه ۲۹ خرداد خبر اعدام چهار شهروند مقیم استان خوزستان را به خانواده های آنها اطلاع داده است.

مسئولان قضایی پیشتر گفته بودند که در پی تظاهرات اعتراضی در شهرک ملاشیه اهواز در سال گذشته، بین اهالی این شهرک و مأموران انتظامی درگیری روی داده که در جریان آن یک مامور پلیس کشته و یک نفر نیز مجروح شده است.

در پی این حادثه شش نفر بازداشت شدند که دو نفر از آنها به تحمل ۱۵ سال و ۳ سال حبس و تبعید محکوم شدند و چهار نفر دیگر نیز محکوم به اعدام شدند.

معاون وزارت امور خارجه بریتانیا در بیانیه خود در واکنش به اعدام این افراد آورده است: "ایران باید سریعاً گام‌هایی در جهت بهبود کارنامه خود در زمینه استفاده از مجازات اعدام بردارد و به آزار ایذاء اقلیت‌های قومی خاتمه دهد."