'منع ورود دوربین‌های صدا و سیما به ورزشگاه های فوتبال ایران'

دوربین تلویزیون ایران حق نشر عکس isna
Image caption در فاصله بیست و چهار ساعت مانده به آغاز دوازدهمین دوره لیگ برتر ورود دوربین های صدا و سیما به ورزشگاه ها ممنوع شد.

فدراسیون فوتبال ایران تاکید کرده که به تلویزیون دولتی این کشور اجازه نمی دهد از مسابقات فوتبال فیلمبرداری کند.

این تصمیم کمتر از ۲۴ ساعت پیش از آغاز فصل جدید مسابقات فوتبال ایران گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در پی اختلاف فدراسیون فوتبال و صدا و سیما بر سر حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال، سید محمد هادی آیت اللهی نایب رئیس این فدراسیون در نامه ای نوشته است که ورود دوربینهای صدا و سیما به ورزشگاه های فوتبال تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

آقای آیت اللهی در این نامه نوشته است: "با توجه به عدم توافق و انعقاد قرارداد فی مابین صدا وسیما با شرکت لوح مهر صبا (طرف قرارداد فدراسیون و سازمان لیگ برتر) در خصوص حق پخش و ضبط تلویزیونی دوزادهمین دوره مسابقات لیگ برتر فصل ۹۲-۹۱ و برابر درخواست کتبی این شرکت، مقتضی است دستور فرمائید تا اطلاع ثانوی از صدور مجوز برای ورود هرگونه دوربین تصویر برداری صدا سیما در مجموعه های ورزشی محل بازی های فوتبال لیگ برتر خودداری کرده و مراتب را به نحو شایسته اطلاع رسانی کنید."

او همچنین در گفت و گو با خبرنگاران تهدید کرده است که اگر تلویزیون در مقابل خواست فدراسیون فوتبال تسلیم نشود، مسابقات فصل جدید لیگ برتر ایران به صورت دی وی دی به علاقه مندان عرضه خواهد شد.

هنگامی که از آقای آیت اللهی سوال شده که تماشای مسابقات فوتبال تنها به صورت زنده جذاب است، او جواب داده است: "ما سعی می‌کنیم با حواشی اطراف بازی‌ها به صورت جذاب این دیدارهای ضبط شده را در اختیار مردم قرار دهیم. شرکتی که با فدراسیون قرارداد بسته قرار شده این کارها را انجام دهد.

سابقه اختلاف

پیشینه اختلاف صدا و سیما و فدراسیون فوتبال ایران به سالیان گذشته باز می‌گردد. سال گذشته هم دو طرف بر سر رقم حق پخش تلویزیونی لیگ برتر ایران با یکدیگر اختلاف داشتند.

علی کفاشیان، رئیس فدارسیون فوتبال ایران، در آن زمان از پیشنهادی ۱۵۰ میلیارد تومانی به تلویزیون داده بود، که مورد موافقت قرار نگرفته بود.

در ابتدای هفته جاری آقای کفاشیان، در جلسه کمیته رسانه‌ای این فدراسیون اعلام کرد که فدراسیون قراردادش را با تلویزیون ایران فسخ کرده است. او درباره علت فسخ قرارداد با صدا و سیما گفت: "با صدا و سیما دو قرارداد سه ساله بسته بودیم که سال گذشته قرارداد اول به پایان رسید، و قرارداد سه ساله دوم را امضا کردیم، اما با توجه به اینکه صدا و سیما به تعهدات مالی خود عمل نکرده، ما هم طبق بندی که در قرارداد وجود داشت، توافقمان را فسخ کردیم."

امسال هم فدراسیون فوتبال دو پیشنهاد به صدا و سیمای ایران ارائه داده است. یکی پرداخت رقم 150 میلیارد تومانی برای حق پخش تلویزیونی، و دوم دریافت درآمد حاصل از آگهی‌های پیش و پس از بازی ها. ظاهرا تلویزیون ایران با هیچکدام از این پیشنهادها موافقت نکرده، و فدراسیون در واکنش به این اقدام ورود دوربین‌های صدا وسیما را به ورزشگاه‌ها ممنوع کرده‌است.

چندی پیش هادی آیت اللهی، نایب رئیس فدراسیون فوتبال، سودی را که صدا وسیما از طریق پخش مسابقات لیگ برتر به دست می آورد، 10-15 برابر رقمی برآورد کرد که به فدراسیون پرداخت می‌شود. او گفته بود: "صدا و سیما نزدیک 12 میلیارد تومان حق پخش می‌‎دهد. از این مبلغ 10 درصد به فدراسیون می‌رسد، 5 درصد به سازمان لیگ و 5 درصد هم به هیأت‌های فوتبال استان‌ها. 80 درصد باقی‌مانده هم بین باشگاه‌ها تقسیم می‌شود. شما ببیند که آیا پول یک بازیکن نیز از محل حق پخش به این باشگاه‌ها می‌رسد؟ سالانه صدا و سیما با نرخی که از آگهی‌ها می‌دانیم، رقمی 10 تا 15 برابر چیزی که به ما می‌دهد به صندوق خود واریز می‌کند."

دوازدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران فردا (پنجشنبه 29 تیر) آغاز می‌شود، ولی اختلاف فدراسیون فوتبال و صدا و سیما بر سر نحوه تقسیم پول حاصل از تبلیغات سبب شده که تکلیف پخش زنده مسابقات فصل جدید در ابهام فرو رود.

مطالب مرتبط