'اطرافیان احمدی‌نژاد به دنبال نفوذ در وزارت اطلاعات بودند'

عباس سلیمی نمین، رئیس دفتر مطالعات تدوین تاریخ ایران، گفته است که اطرافیان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، به دنبال "رسوخ" در وزارت اطلاعات از راه تغییر وزیر بوده‌اند.

او در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد گفته است که مقدمه تلاش‌های اطرافیان آقای احمدی‌نژاد در این زمینه، در حد فاصل جابجایی غلامحسین محسنی اژه‌ای، وزیر اطلاعات سابق و انتصاب وزیر جدید انجام شده است.

او اضافه کرد: "برخی انتصابات در وزارت اطلاعات، با نظر آقای مشائی و دقیقا چند روز پیش از روی کار آمدن وزیر جدید انجام شد."

اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر کنونی رئیس‌جمهور ایران است که از سوی منتقدان اصولگرای دولت به عنوان "رهبر جریان انحرافی" معرفی می‌شود.

عباس سلیمی نمین اضافه کرده است که هدف آقای احمدی‌نژاد از تغییرات در وزارت اطلاعات ایران این بود که "این وزارتخانه را بدون وزیر بگذارد تا در آن به هم ریختگی ایجاد شود و رأس جریان انحرافی از این به هم ریختگی استفاده کند."

او اضافه کرد که وقتی رئیس‌جمهور ایران موضوع تغییرات در وزارت اطلاعات را با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مطرح کرد، "برای رهبری مشخص بود که می‌خواهند وزارت اطلاعات را در شرایط بدون درگیری به دست افراد غیرقابل اعتماد بسپارند."