نخست وزیر بلغارستان: بمب‌گذاران اتوبوس از قبل برنامه‌ریزی کردند

بویکو بوریسوف نخست وزیر بلغارستان گفته دست اندرکاران حمله به اتوبوس توریست‌های اسرائیلی که هفته گذشته اتفاق افتاد، توسط افرادی انجام شده که سطح بسیار بالایی از توان عملیات مخفی را به نمایش گذاشته اند و از قبل برنامه‌‌ریزی کردند.

بلغارستان چند روز پیش تصاویر مردی سفید پوست و حدود ۳۶ ساله را منتشر کرده بود.

بویکو بوریسوف نخست وزیر بلغارستان گفته دست اندرکاران حمله حداقل یک ماه در آن کشور مشغول آماده کردن مقدمات عملیاتشان بودند.

این اظهارات در واقع مهر تاییدی بود بر حرف برخی از منابع که می گفتند این عملیات فقط کار یک نفر نبوده و یک تیم در این ماجرا دست داشته است.

البته آقای بوریسوف جزییات زیادی درباره یافته های احتمالی کشورش در ارتباط با حمله انتحاری یاد شده نداد و نگفت که به نظر دولت وی ، چند نفر در عملیات انفجار در فرودگاه بورگاس در روز چهارشنبه هفته پیش، دست داشته اند.

وی همچنین حاضر به تایید حرفهای مقامات اسراییلی نشد که همواره ایران و حزب الله لبنان را به دخالت در این حمله متهم کرده اند.

نخست وزیر بلغارستان در حالی درباره این انفجار صحبت می کرد که جان برنان ، مسئول امور مبارزه با تروریسم در کاخ سفید آمریکا هم در کنار وی حضور داشت.

آقای برنان هم حاضر نشد که ایران و حزب الله را بطور مستقیم به انفجار چهارشنبه ربط دهد.

اما آقای بوریسف گفت دست اندرکاران حمله بسیار بسیار ماهر بوده اند و از ماشین های کرایه ای برای ترددهایشان در بلغارستان استفاده کرده و هیچ دوربین مدار بسته ای موفق به ضبط بیش از یک نفر از عوامل این حمله نشده است.

او گفت این نشان می دهد که عوامل عملیات کاملا جدا از هم عمل می کرده اند.

نخست وزیر بلغارستان گفت تنها در صورتی امکان کشف این عملیات وجود داشت که اطلاعاتی دقیق از سوی سرویس های اطلاعاتی خارجی دریافت می شد.

در غیر اینصورت، تنها شانس بلغارستان برای کشف فعالیت های چنین افراد زبده ای این بود که آنها بطور اتفاقی گیر بیفتند که البته چنین نشد.

نکته دیگر این بود که بلغارستان دی ان ای فرد ضارب را در اختیار سرویس های اطلاعاتی دیگر قرار داده است.

پنج شهروند اسراییلی و راننده بلغاری اتوبوس در انفجار هفته گذشته کشته و دهها تن مجروح شدند که حال شماری از آنان وخیم گزارش می شود.