فائزه هاشمی 'محکوم شده اما ممنوع‌الخروج نیست'

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به نحوه انتشار خبر سفر موکل خود به خارج در برخی رسانه ها، گفته است که محکومیت خانم هاشمی شامل منع خروج از کشور نیست و سفر او به خارج مانع قانونی ندارد.

آقای طباطبایی به خبرگزاری مهر گفته است که خانم هاشمی چند روز قبل برای انجام "کارهای تحصیلی جدید" از ایران به طور قانونی خارج شد و افزوده که از مقصد موکلش اطلاعی ندارد.

براساس گزارش مهر، شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی در دیماه سال گذشته فائزه هاشمی را به اتهام فعالیت تبلیغی علیه حکومت به شش ماه حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم کرد و این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شده و لازم الاجراست.

ظاهرا پرونده اتهامی خانم هاشمی به مصاحبه با نشریه الکترونیکی روز آنلاین ارتباط دارد که ضمن انتقاد از عدم برخورد قوه قضاییه با افرادی که "به نام اسلام، انقلاب و ارزشها" دیگران را هدف حمله قرار می دهند، آنان را اراذل و اوباش خوانده بود.

مهدی هاشمی، برادر فائزه نیز در حال حاضر برای ادامه تحصیل در خارج از کشور به سر می برد و در گذشته، گزارش هایی از تشکیل پرونده علیه او انتشار یافته بود.