احمدی‌نژاد فردا به عربستان می‌رود

محمدرضا فرقانی، مدیرکل امور بین الملل دفتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران گفته است که آقای احمدی نژاد فردا به دعوت شاه عربستان برای حضور در اجلاس دو روزه سران کشورهای اسلامی به عربستان می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای فرقانی گفته است که یک هیات سیاسی رئیس جمهور را در این سفر همراهی خواهند کرد. علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران که اکنون در عربستان به سر می برد و مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد احمدی نژاد وی را در سفر همراهی خواهد کرد.

این اجلاس در روزهای ۲۴ و ۲۵ مرداد در مکه برگزار می شود. محورهای اجلاس اضطراری سران کشورهای اسلامی اعلام نشده اما بنابر گزارش‌ها در این اجلاس مهمترین تحولات منطقه ای بررسی خواهد شد.

روابط ایران و عربستان در یک سال گذشته پرتنش بوده و مقام های دو طرف چندبار در سخنرانی ها و مصاحبه‌ها، یکدیگر را به برهم زدن امنیت منطقه متهم کرده اند.

ایران و عربستان بر سر بحران سوریه با هم اختلاف دارند و ایران از حامیان اصلی بشار اسد رئیس جمهور سوریه است ولی خط مشی برخی مخالفان دولت سوریه به سیاستهای عربستان سعودی نزدیک است.

سوای اختلافاتی که دو کشور ایران و عربستان با هم دارند، ایران به عنوان رئیس دوره ای جنبش غیرمتعهدها اواخر تابستان امسال میزبان رهبران این کشورها است و اخیرا از پادشاه عربستان برای سفر به تهران دعوت کرده است.